Poradna

Položit nový dotaz | Vyhledávání
Dotazníkový formulář
Kategorie: Všechny | Dotace | Zateplení domu | Zateplení fasád | Zateplení střechy | Zateplení podkroví | Zateplení oken | Tepelná čerpadla | Izolace
[12.11.2013] Dobrý den chci zaizolovat základy mého domu ale soused mi nechce umožnit přístup na jeho pozemek k udělani vykopu zaizolovani základu a zpětného upravení terénu. dům mi vlhne od základů je zákon který nařizuje aby mi umožnil opravit můj dům. (kategorie: Izolace, od: Přemek R.)
Odpověď
Bez souhlasu vlastníka pozemku nemůžete dělat žádné stavební úpravy na jeho pozemku.
[14.09.2013] Dobrý den, jaké jsou druhy tepelných čerpadel? (kategorie: Tepelná čerpadla, od: Jan M.)
Odpověď
Základní popis a rozdělění tepelných čerpadel je uveden pod záložkou "Tepelná čerpadla", viz. menu nahoře hned vedle záložky "Poradna".
[23.07.2013] Dobrý den, co je to extrudovaný polystyren a na co se používá? (kategorie: Zateplení domu, od: Benda)
Odpověď
Extrudovaný polystyren (také zkratka XPS) má zpravidla tvar desek podobných deskám z klasického polystyrenu (také zkratka EPS). Extrudovaný polystyren je oproti klasickému polystyrenu kvalitnější a také dražší. Polystyren extrudovaný se vyrábí extruzí (extrudovat či extrudování = vytlačování) roztaveného polystyrenu, do kterého se ještě přimíchávají další složky (např. zpomalovače hoření ad.). Přednostmi extrudovaného polystyrenu jsou výborné tepelně-izolační vlastnosti, minimální (téměř žádná) nasákavost a díky tomu i zabraňování vzniku plísní, a v neposlední řadě – vysoká pevnost. Vzhledem k uvedeným vlastnostem se extrudovaný polystyren používá zejména jako tepelná izolace do vysoce zatěžovaných podlah, dále se používá na tzv. obrácených střechách kde je jako izolace střechy zároveň i vrchní vrstvou střechy, dále u tzv. zelených střech, teras apod. Další časté použití je jako izolace do základů. Použití extrudovaného polystyrenu má samozřejmě mnohá další využití, která souvisí s jeho přednostmi - zejména vodě-odolnosti a vysoké pevnosti. Vzhledem k jeho vlastnostem oproti běžnému polystyrenu je jeho vyšší cena jen relativní. Při správné montáži a dodržení technologických postupů jsou vlastnosti a životnost extrudovaného polystyrenu podstatně lepší oproti polystyrenu klasickému.
[14.06.2013] Dobrý den, kde seženu oficiální informace k nově spuštěnému programu Nová zelená úsporám, nějaké modelové příklady získání dotace apod.? (kategorie: Dotace, od: Jaroslav Tolar)
Odpověď
Aktuálně spuštěný program Nová zelená úsporám, modelové příklady dotací a další informace jsou na inernetových stránkách www.nzu2013.cz popř. email: info@sfzp.cz nebo bezplatný telefon 800 260 500.
[06.06.2013] Předmět: zateplení domu a stavební povolení. - Dobrý den. Soused hodlá zateplit štít svého domu, který je na hranici s mým pozemkem. Musí mít souhlas stavebního úřadu. Já s tím souhlasím, včetně vstupu a postavení lešení na mém pozemku. Děkuj (kategorie: Zateplení fasád, od: Kotlan)
Odpověď
Ve Vámi popisovaném případě není zapotřebí stavební povolení ani územní souhlas. Podle § 79 odst. 6 Zákona č. 183/2006 Sb. (stavební zákon): „Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžadují stavební úpravy a udržovací práce.“ Ve smyslu stavebního zákona se stavební úpravou rozumí i zateplení pláště stavby (myšleno stavby již existující resp. dokončené a řádně povolené) za předpokladu zachování vnějšího půdorysného i výškového ohraničení stavby – viz. § 2 odst. 5 písm. c) stavebního zákona.
[05.04.2013] Dobrý den, setkala jsem se poprvé s termínem pěnové sklo. Můžete mi to, prosím, vysvětlit? (kategorie: Zateplení domu, od: Naďa K.)
Odpověď
Izolační pěnové sklo je stavebně izolační materiál, jehož hlavními výhodami jsou: výborné tepelně-izolační vlastnosti, minimální vlhkostní nasákavost, nehořlavost a vysoká pevnost materiálu, díky čemuž se izolační pěnové sklo hodí pro izolaci (téměř) jakékoliv části domu. Další výhodou je snadná recyklovatelnost a tím i šetrnost k životnímu prostředí. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
[16.02.2013] Jak to vypadá se spuštěním programu Nová zelená úsporám? (kategorie: Dotace, od: František Pražák)
Odpověď
Ministerstvo, ani jemu podřízené organizace, dosud zatím žádné závazné podmínky pro přidělení nové dotace na zateplení nezveřejnilo. Z dosud zveřejněných informací jsou známé jednotlivé „hladiny“ dotací – viz. podrobnější informace zde na Zatepleni.com pod záložkou „Dotace na zateplení“..
[06.12.2012] Víte něco o programu Nová zelená úsporám (kategorie: Dotace, od: Jan Volejník)
Odpověď
Ano, více informací o novém dotačním programu s prozatímním názvem Nová zelená úsporám naleznete v článku zveřejněném na Zatepleni.com. Klikněte výše na záložku „Dotace na zateplení“ kde jsou požadované informace uvedeny v článku: „Spuštěn program NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM - nový program NENÍ TAK VÝHODNÝ“.
[10.11.2012] Co je nového v programu Zelená úsporám? (kategorie: Dotace, od: Klára Ziková)
Odpověď
Během letošního roku bylo dosud (listopad 2012) proplaceno více jak 20.000 žádostí v objemu přibližně 7,5 miliardy Kč. Program Zelená úsporám JE ale stále POZASTAVEN co se týká přijímaní nových žádostí. Úředníci nepřijímají NOVÉ žádosti, POUZE proplácejí STARÉ žádosti – podané do 31.10.2010!
[30.08.2012] Prosím Vás o odpověď zda je šance dostat dotaci na již provedené níže uvedené práce. Jsme společenství vlastníků.Jedná se o malou bytovku (4 x 3+1 a 2x garzonka).Vyměnili jsme okna,zateplili půdu,sklep a máme zateplení celého domu.Od všech tě (kategorie: Dotace, od: Lada Hejnalová)
Odpověď
Stále platí to, bohužel, co je uvedeno v odpovědi na dotaz z 02.02.2012, tzn. že dotace jsou stále pozastaveny.
[25.05.2012] Dotace programu Zelená úsporám je půjčka nebo nevratný dar? (kategorie: Dotace, od: David)
Odpověď
Dotace programu Zelená úsporám není půjčka. Jedná se o finanční podporu, přičemž je důležité upozornit, že tato podpora resp. dotace není nároková dávka – není na ni právní nárok. Dotace je nevratná za předpokladu, že žadatel o dotaci splnil všechny podmínky programu Zelená úsporám.
[29.04.2012] Kde mohu najít adresy a kontakty na Krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí? (kategorie: Dotace, od: Jaroslav)
Odpověď
Kontaktní informace naleznete na našem webu www.zatepleni.com pod záložkou Dotace na zateplení klikněte v třetím odstavci na příslušný kraj a dostanete se přímo na seznam kontaktů Státního fondu životního prostředí České republiky Vámi požadovaného kraje.
[19.03.2012] Dobrý den, potřebuji poradit ohledně zateplení zdiva Ytong. Musím Ytong před samotným zateplením penetrovat nebo ne? Děkuji Vám. (kategorie: Zateplení fasád, od: Michal)
Odpověď
Dobrý den, zdivo Ytong před nalepením izolantu nemusíte penetrovat.
[02.02.2012] Je možné žádat o dotace nebo není? Pochopil jsem, že je akce Zelená úsporám pozastavená, ale z diskuzí a informací na netu to vypadá, že lze žádat dál. Můžete mi na toto odpovědět? (kategorie: Dotace, od: Mirek)
Odpověď
V současné době nelze podávat žádosti. Program Zelená úsporám je i nadále pozastaven. Ministerstvo životního prostředí informovalo, že provádí finanční analýzu programu Zelená úsporám. Na základě výsledku této analýzy pak má být údajně rozhodnuto, jestli bude program Zelená úsporám obnoven nebo uzavřen. Podle Zatepleni.com bude program Zelená úsporám uzavřen. Svědčí tomu i postup Ministerstva životního prostředí, které již několik let provádí tzv. analýzu programu. Ve skutečnosti ale, podle Zatepleni.com, ministerstvo hledá jen zástupné důvody pro ukončení programu a spoléhá na to, že čím více času od přerušení datačního programu uběhne, tím více lidí na to zapomene. Příjem žádostí byl pozastaven ke dni 29.10.2010 a do současné doby nebyl obnoven.
[17.01.2012] Dobrý den, pořebovala bych poradit, co je lepší na zateplení fasády, minerální izolace nebo polystyren? (kategorie: Zateplení fasád, od: Zora N.)
Odpověď
Cenově výhodnější je expandovaný polystyren (EPS), minerální izolace je dražší, má ale nižší difúzní odpor a je odolnější vůči požáru. Zejména u vyšších budov je zapotřebí pro zateplení fasády používat vždy nehořlavé minerální izolace.
[15.11.2011] Je nutné stavební povolení pro zateplení rodinného domu? (kategorie: Zateplení domu, od: Muk)
Odpověď
Odpověď na tuto Vaši otázku naleznete níže v dotazu z 18.04.2011.
[08.10.2011] Dobrý den, musí být pro zateplení panelového domu stavební povolení? (kategorie: Zateplení fasád, od: Ruda Nedorost)
Odpověď
V této věci mají stavební úřady v České republice nejednotný právní názor. Některé nevyžadují stavební povolení ani ohlášení, jinde stavební povolení vyžadují. Informujte se na místně příslušném stavebním úřadě.
[24.07.2011] Vyplatí se zateplit jen střechu? (kategorie: Zateplení střechy, od: Daniel Zich)
Odpověď
Optimální je řešit zateplení střechy komplexně se zateplením domu, zejména se zateplením fasády a výměnou oken. Výměna oken a zateplení fasády mají na celkové úspoře energie za vytápění domu největší podíl. Zateplení střechy se může na celkové úspoře energie za vytápění domu podílet až 15 %.
[15.06.2011] Kedy bude program zelena usporam znova otvoreny? (kategorie: Dotace, od: gabriela gaborova)
Odpověď
V dřívějších parametrech program Zelená úsporám pravděpodobně nebude otevřen ani za 10 let. Je možné, že dotace na zateplení budou v budoucnu poskytovány v meších částkách, než-li tomu bylo do loňského roku.
[20.05.2011] Dotaz ohledně částečného zateplení panelového domu. (kategorie: Zateplení domu, od: Labudková)
Dobrý den, u panelového domu ze 70. let máme vyměněna všechna okna. Chystá se částečné zateplení fasády (tloušťka 12cm) - ale kvůli technickým problémům bez balkónové strany. Střechu zateplovat nebudeme, protože je opravená před 5 lety (ale nezateplená). Jakou úsporu na nákladech na topení v procentech můžeme od tohoto částečného zateplení očekávat? Děkuji předem za odpověď.
Odpověď
Kolem 40 %.
 1    2    3